Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego i kiedy warto postawić na opakowania premium na próbki, szczególnie w przypadku e-samplingu.
Opakowania premium, a standardowe?
Opakowanie produktu ma znaczący wpływ na zachowania klientów, potwierdza to badanie przeprowadzone przez Ipsos, wg którego dla 72% badanych opakowanie odgrywa główną rolę w ich decyzjach zakupowych, a dla 81% jest decydujące przy zakupie prezentów.
Opakowania dziś to nie tylko ochrona produktu przed czynnikami zewnętrznymi, lecz także ozdoba, oraz co najważniejsze pierwsza linia spotkania klienta z produktem. To opakowanie decyduje o pierwszym wrażeniu klienta, dlatego warto o nie zadbać.
Opakowanie powinno być dostosowane do produktu w środku, ma o nim opowiadać i przyciągać wzrok konsumenta. Dostosowane do produktu – czyli ma być jego odzwierciedleniem, stąd właśnie podział na opakowania premium oraz standardowe (basic). To produkt decyduje o tym, jakie opakowanie powinniśmy do niego zastosować. Inne opakowanie będzie przeznaczone dla flakonu perfum, a inne dla zmywaków kuchennych. W pierwszym przypadku opakowanie musi być piękne, bo zapach kojarzy nam się z pięknem. Natomiast w przypadku drugiego produktu opakowanie ma głównie za zadanie informować nas o produkcie i niejako „nie przeszkadzać” w jego wykorzystaniu, bo czy wyobrażamy sobie piękne kartonowe opakowanie z tłoczonym logo w przypadku zmywaków kuchennych? Oczywiście nie, aczkolwiek takie opakowanie będzie jak najbardziej odpowiednie w przypadku perfum. Co najważniejsze, to rodzaj opakowania, jakie zastosujemy, wyznacza sam produkt w środku.
Czym jest e-sampling?
Kampanie e-samplingowe to nic innego jak sampling, w którym wykorzystujemy Internet i technologię cyfrową do rozprowadzania próbek produktów. Obecnie klienci zdecydowanie częściej robią zakupy online, dlatego musimy wyjść naprzeciw im potrzebom i dostosowywać do nich nasze kampanie.
W e-samplingu możemy oferować próbki swoich produktów lub usług za pośrednictwem różnych kanałów elektronicznych, takich jak:
- strony internetowe,
- media społecznościowe,
- wiadomości e-mail,
- aplikacje mobilne.
Głównym celem kampanii e-samplingowych jest dotarcie do szerokiej grupy potencjalnych klientów i umożliwienie im wypróbowania produktu przed zakupem. Podczas e-samplingu klienci mogą sami wyrazić zainteresowanie naszymi próbkami, dzięki czemu zdobywamy bazę potencjalnych klientów oraz informacje o ich preferencjach.
Więcej o e-samplingu przeczytasz w naszym artykule: https://www.burgopak.pl/ktore-produkty-w-kampaniach-e-samplingowych-zdobywaja-najlepsze-rezultaty/
Różnice pomiędzy samplingiem próbek w opakowaniach premium, a standardowych.
Różnice pomiędzy opakowaniami premium i basic to przede wszystkim:
- sposób wykonania (szata graficzna, konstrukcja),
- rodzaj wykorzystanych materiałów,
- użyte wykończenia (uszlachetnienia i dodatki),
- jakość wykonania w każdym detalu,
- trwałość opakowania.
Jeśli decydujemy się na sampling produktu, to powinniśmy mieć świadomość, że to: jak będzie przebiegała nasza kampania, jaki produkt będziemy rozsyłać, jak będzie on opakowany, i jak dostarczany do klientów – zdecyduje o naszych efektach.
W przypadku produktu wysokiej klasy wiemy już, że wybierzemy opakowanie premium, lecz jak będzie wyglądał wówczas sampling takiego produktu? – Na pewno nie będzie on na szeroką skalę, a do zawężonego grona odbiorców, czyli grupy docelowej naszego produktu. Oczywistym jest i chyba niewymagającym tłumaczenia, że opakowanie premium jest droższą opcją, niżeli standardowe. To też sampling takiego produktu na szeroką skalę będzie zbyt drogi i nieopłacalny. Ponieważ takim produktem zainteresowana jest zwykle określona grupa odbiorców i tylko oni wrócą do nas po produkt.
Inaczej wygląda to w przypadku samplingu produktu tańszego, przeznaczonego zazwyczaj do szerszej grupy, np. przyprawy. Wówczas opakowanie produktu może być standardowe, przez co będzie dużo tańsze, a sama grupa docelowa produktu nie jest sprecyzowana na tyle, żeby zawężać grupę odbiorców. W takim przypadku sampling na masową skalę będzie dla nas opłacalny.
Teraz na potrzeby przykładu odwróćmy sytuację i wykorzystajmy opakowanie premium dla przypraw, a opakowanie standardowe dla ekskluzywnych perfum.
Co stanie się, gdy grupa docelowa wielkiego i znanego projektanta mody, dostanie jego nowe próbki perfum w opakowaniach, które będą standardowymi i tanimi kartonikami? Czy będą zainteresowani nowym produktem, jeśli jego sampling przebiegał w takim opakowaniu? – z pewnością nie. Sampling taki będzie nieopłacalny i przyniesie nam więcej strat niż korzyści (jeśli w ogóle jakiekolwiek korzyści przyniesie). Przez takie działanie cała nasza marka może zatracić swoją reputację, którą bardzo ciężko jest odbudować.
A co jeśli przyprawy opakujemy w kartonowe pudełko, zawiązane wstążką i pokryte lakierem? Po pierwsze, wyobraźmy sobie, że rozsyłamy takie próbki masowo i ile będzie nas to kosztowało. Po drugie, co pomyśli klient o naszej przyprawie: „czy jest ona ze złota?”, „musi kosztować krocie”, „czym różni się ta przyprawa od standardowych?” – z pewnością konsumenci nie zainteresują się tak opakowaną przyprawą, nasza sprzedaż nie wzrośnie, a z pewnością wzrosną nasze koszty samplingu.
To, czy opakowania premium na próbki są lepsze niż standardowe – zależy od naszej strategii marketingowej i celu kampanii. Nie zawsze konieczne jest korzystanie z opakowań premium, ale mogą być one skutecznym narzędziem do przyciągania uwagi, budowania rozpoznawalności naszej marki i dostarczania pozytywnego doświadczenia klientom. Podczas gdy próbki w wersji taniej mogą być bardziej skuteczne w zwiększeniu zasięgu i zainteresowania.
Podsumowanie
Sampling próbek w opakowaniach premium lub wersji standardowej ma więc różne cele i efekty, a wybór opakowań na próbki zależy głównie od oferowanego produktu, jednak znaczny wpływ ma tu również: pozycja naszej firmy na rynku, strategia marketingowa oraz wartości, jakie chcemy przekazać swoim klientom.
Potrzebujesz opakowań premium, które będą adekwatne do jakości Twoich produktów?
Skontaktuj się z nami — w Burgopak Poland możemy zająć się wszystkim — od projektu opakowania, poprzez produkcję, aż po konfekcjonowanie i wysyłkę do klienta. Od lat dostarczamy opakowania na produkty premium w szczególności dla branży beauty.
Źródła:
https://presejo.com/blog/jak-opakowania-premium-moga-zwiekszyc-sprzedaz
https://meyers.com/meyers-blog/how-does-packaging-affect-consumer-behavior/