Jaki kolor wybrać na opakowania kosmetyków?
Wiele badań potwierdza, że kolor opakowania może wpływać na to, czy klienci wybiorą i kupią właśnie Twój produkt. Sprawdźmy, jak producent kosmetyków może wykorzystać psychologię kolorów do zwiększenia sprzedaży.
Kolory od zawsze wpływały na nasze emocje. Poniżej zaprezentowaliśmy, jakie skojarzenia budzą w klientach poszczególne z nich. Czy to wystarczy, aby podczas projektowania opakowań wybrać kolor, który wpłynie na wyniki sprzedaży? Z pewnością nie. Jak mówi w wywiadach dr marek Borowiński, jeden z najlepszych polskich specjalistów z psychofizjologii widzenia:
Żaden kolor sam w sobie nie jest zły. Ważne jest ich połączenie, które decyduje o skuteczności […] i o podjęciu decyzji zakupowej w sklepie. [1]
Kiedyś współtworzyłem kampanię reklamową pewnej linii kosmetyków. Nie były to produkty ekologiczne, ale zostały ustawione na tle desek, w otoczeniu zieleni. Panie, zapytane o to, dlaczego kupiły akurat ten kosmetyk, odpowiadały, że zdecydowały się na niego, bo jest ekologiczny. Tak więc kontekst, który tworzył to wrażenie przekładał się na produkt. [2]
Stąd właśnie wniosek, że nie można koncentrować się wyłącznie na znaczeniu pojedynczego koloru. Trzeba wziąć pod uwagę cały kontekst i połączenia, jakie ze sobą tworzą dane kolory.
Psychologia koloru
Psychologia kolorów to nauka, która bada wpływ koloru na nasze zachowanie i podejmowane decyzje. Według słów jednego z najbardziej uznanych marketerów na świecie Neila Patela: „kolor stanowi aż 85% powodu, dla którego kupujemy konkretny produkt”. Z kolei niektóre badania dowodzą, że klienci dokonują podświadomej oceny produktu w ciągu 90 sekund od zobaczenia go po raz pierwszy. Tak więc decyzja o kolorze opakowania ma bezpośrednie przełożenie na to, jaki komunikat wysyłasz do swojej grupy docelowej.
Sprawdźmy zatem, jakie znaczenie mają poszczególne kolory i z czym kojarzą się klientom.
Kolor biały
W projektowaniu kolor biały najczęściej jest neutralnym tłem, który pozwala wyeksponować inne barwy. Oprócz tego biel stwarza poczucie spokoju i bezpieczeństwa oraz symbolizuje czystość, prostotę i niewinność. Przez to bardzo często ten kolor wykorzystuje się w branży kosmetycznej. Producentami kosmetyków, którzy zdecydowali się na zastosowanie koloru białego w opakowaniach kosmetycznych jest np. Dove i Ziaja.
Kolor czerwony
Czerwień to kolor, który pobudza nasze zmysły i przyspiesza bicie serca. Nic dziwnego w tym — w końcu najczęściej przywodzi na myśl bukiet czerwonych róż i jest oznaką gorących uczuć. Im ciemniejszy odcień tego koloru, tym stwarza bardziej luksusowy wygląd opakowania. A im jaśniejszy odcień czerwieni, tym więcej ma w sobie energii i tym bardziej pobudza do działania. Kolor czerwony to także kolor entuzjazmu i siły. Dlatego w opakowaniach może komunikować pewność siebie. Wśród producentów kosmetyków, którzy często stosują ten kolor na opakowaniach swoich produktów jest Neutrogena, Pupa oraz L’Oréal.
Kolor różowy
Różowy to jeden z najpopularniejszych kobiecych kolorów, który można bardzo spotkać na wielu opakowaniach kosmetyków. Często grupą docelową produktów w różowych opakowaniach są młodsze klientki, a zwłaszcza nastolatki. Mocny i wyrazisty odcień różu reprezentuje młodość, bunt i przez to ma w sobie coś ekscentrycznego. Zdarza się, że różowy jest odbierany przez klientów jako symbol beztroski, a wszystko za sprawą powiedzenia „patrzeć na świat przez różowe okulary”. Producenci kosmetyków, którzy wykorzystują kolor różowy na opakowaniach to np. Kylie Cosmetics i Miya.
Kolor niebieski
Niebieski to jeden z najbardziej bezpiecznych kolorów. Niebezpieczeństwo jego używania polega jednak na tym, że może stworzyć na tyle nudny i przewidywalny efekt, że klienci nie zwrócą uwagi na opakowanie w tym kolorze. Niebieski wywołuje poczucie zaufania, pewności siebie, niezawodności i odpowiedzialności. Opakowania z ciemnymi odcieniami niebieskiego są zazwyczaj kierowane do starszych klientów, a jaśniejsze odcienie do młodszych. Najczęściej ten kolor stosują marki, które chcą podkreślić swoją wiarygodność i stabilność. Producentem kosmetyków, który wykorzystuje niebieskie odcienie w opakowaniach na największą skalę jest Nivea.
Kolor zielony
Kolor zielony zwykle jest stosowany w opakowaniach kosmetyków ekologicznych i przyjaznych dla środowiska, ponieważ jednoznacznie kojarzy się z naturą. Zielone opakowania przywodzą na myśl także witalność i harmonię. Zieleń działa na odbiorców uspokajająco. Marką kosmetyków, która wykorzystuje odcienie zieleni na opakowaniach jest np. Botanique.
Kolor żółty
Żółty, a więc kolor słońca działa na ludzi pobudzająco i kojarzy się z radością. Jest wesoły, pozytywny i podkreśla oryginalność produktu. Najczęściej stosowany na opakowaniach kosmetyków chroniących skórę przed słońcem. Żółte opakowanie najprawdopodobniej przyciągnie uwagę młodych osób. Trzeba jednak uważać podczas wyboru odcienia żółtego na opakowania — niektóre badania dowodzą, że jeśli kolor ten będzie zbyt intensywny może zadziałać na klientów odpychająco, a nawet wywoływać niepokój. Przykładem marki kosmetycznej, która stosuje ten kolor w opakowaniach jest Yellow Beauty.
Kolor pomarańczowy
Pomarańczowy to promienny kolor, który podobnie jak żółty i czerwony może bardzo szybko zwrócić uwagę klientów na Twoje kosmetyki w drogerii. Przyciąga wzrok, jest kolorem „energetycznym”, a zastosowany w opakowaniach kosmetyków podkreśla ich skuteczność i szybkie działanie. Przykładowo: marka kosmetyków Clinique wybrała kolor pomarańczowy na opakowania do kremów, które zapewniają ochronę przeciwsłoneczną i działają przeciwzmarszczkowo.
Kolor szary
Kolor szary w opakowaniach, podobnie jak biały, jest kolorem tła. Pozwala lepiej wyeksponować inne barwy, dodając neutralności i elegancji. Dzięki szaremu kolorowi inne kolory staną się bardziej wyraźne. Dobrze komponuje się z większością kolorów. Jeśli chcesz podkreślić, że Twoje kosmetyki należą do linii profesjonalnej można dodać do szarego tła trochę koloru niebieskiego, czerwonego lub złotego. Jeśli wolisz uzyskać efekt „nowości” i „oryginalności” do szarego tła możesz dodać kolor żółty.
Kolor beżowy
Kolor beżowy na opakowaniach kosmetyków, podobnie jak zieleń, podkreśla naturalne pochodzenie produktu. Jeśli Twoje kosmetyki nie zawierają sztucznych substancji i nie są toksyczne dla środowiska, to beżowe opakowania z pewnością podkreślą te cechy. Warto wzmocnić ten przekaz wybierając opakowanie z materiału, który jest również produkowany w zrównoważony sposób. Na polskim rynku marką, która wykorzystuje kolor beżowy w opakowaniach kosmetyków jest Resibo.
Podsumowanie — Znaczenie kolorów w opakowaniach kosmetycznych. O czym warto wiedzieć?
To, jakie skojarzenia, emocje i odczucia budzą poszczególne kolory w Twojej grupie docelowej jest podstawą do zaprojektowania opakowań na kosmetyki, które wpłyną na wyniki sprzedaży. I choć znaczenie kolorów jest ważne, to jednak nie można przy tym zapominać o wielu innych czynnikach, takich jak odcień danego koloru, połączenie kolorystyczne oraz kontekst, czyli otoczenie, w jakim klient będzie miał styczność z produktem po raz pierwszy. Jaśniejsze odcienie kolorów będą zmniejszać powagę, czarny i biały kolor będą podkreślą to, że produkt jest luksusowy, kolor różowy doda kobiecości, a czerwony, pomarańczowy i żółty przyciągną uwagę klienta najwcześniej. Punktem wyjścia powinno być więc zastanowienie się nad tym, jak chcesz, aby klienci postrzegali Twoją markę.
Potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu opakowań na kosmetyki, które zwiększą sprzedaż? Skontaktuj się z naszym konsultantem. W Burgopak Poland specjalizujemy się w projektowaniu i produkowaniu opakowań, które przyciągają uwagę oraz mają bezpośredni wpływ na wyniki sprzedaży.
Źródła:
[1] Cyt. za: https://zielonalinia.gov.pl/-/biznesowa-moc-koloru, dostęp: 6.10.2022 r.
[2] Cyt. za: https://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/artykuly/marek-borowinski-kacik-makijazowy-w-drogerii-powin,42145/3, dostęp: 6.10.2022 r.
Zob. https://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/artykuly/marek-borowinski-kacik-makijazowy-w-drogerii-powinien-dzialac-na-kobiety-jak-swiatlo-na-cme,42145, dostęp: 5.10.2022 r.